Катедра „Наказателноправни науки“ на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ организира Национална научна конференция, посветена на 110 години от рождението на академик Стефан Павлов. Целта на конференцията е да срещне разнообразни научни позиции в принос към българската правна наука.
Конференцията ще се проведе на 15 октомври 2024 г. (вторник) от 09,00 ч. в Ректората на Университета, бул. „Цар Освободител” № 15, Нова конферентна зала (вход от ул. „Шипка”, ІІ етаж).
Отправяме покана до всички вас за участие в научния форум, като прилагаме изискванията за участие с доклади и научни съобщения. Информацията е достъпна и на интернет страницата на Юридическия факултет, секция „Научен календар“, https://law.uni-sofia.bg/bg/nauka/nauchen-kalendar. Участниците, които предварително са заявили желание за представянето на експозе на доклада или на научното съобщение ще имат възможност за представянето му по време на конференцията. Всички доклади и научни съобщения ще бъдат публикувани в сборник с научно редактиране.
За оперативен контакт организационният комитет на конференцията е на разположение на e-mail: conference_15.10.2024@abv.bg.
Срокове:
За заявяване на участие – 04.10.2024 г. (петък)
За представяне на докладите и научните съобщения – 02.12.2024 г. (петък).
За да заявите участие в конференцията, моля попълнете и изпратете приложената регистрационна форма по електронен път до 04.10.2024 г. на e-mail: conference_15.10.2024@abv.bg.
Изисквания за докладите и научите съобщения:
1. Докладите и научните съобщения следва да се представят в завършен вид. Максималният обем:
- на докладите - до 15 стандартни страници (1 800 знака), включително таблици и илюстративен материал;
- на научните съобщения – до 5 стандартни страници.
2. Докладите и научните съобщения следва да са във формат MS Word.
3. Текстът да е напечатан на стандартен лист хартия, формат – А4, междуредие 1.5 lines, шрифт Times New Roman с размер 14 pt и подравняване Justified.
4. Заглавието на доклада или научното съобщение се изписва с главни букви, центрирано, стил на шрифта Bold и размер 16 pt. През два празни реда с главни букви се изписва името на автора (авторите) центрирано, стил на шрифта Bold и размер 16 pt. Посочва се научната степен и университетската позиция с малки букви, а университетът – с главни и малки букви, стил на шрифта Bold и размер 16 pt.
През един празен ред се изписва заглавието на английски език и името на автора (авторите) на латински със същото стилово оформление.
5. През два празни реда се разполага резюме на английски език (50 – 100 думи) с размер на шрифта 12 pt и стил Italic.
6. През един празен ред се изписват ключовите думи (5 – 10) на английски език с размер и стил на шрифта, както на резюмето.
7. През един празен ред следва основният текст на доклада или научното съобщение с размер на шрифта 14 pt и подравняване Justified.
8. Текстът може да съдържа бележки под линия, да има вътрешна структура, съгласно стандартните изисквания за научни публикации на български език, както и да съдържа хипервръзки към уеб страници. При цитиране следва да се съблюдават следните изисквания:
8.1. Цитиране на монография или друго авторско съчинение:
Библиографското описание трябва да включва: име на автора, заглавие (и подзаглавие) на книгата, място на издаване, име на издателството, година на издаване. Името на автора, заглавието и издателските данни се отделят с точка. Мястото на издаване и името на издателството се отделят с двоеточие, а името на издателството и годината на издаване – със запетая.
Например: Саракинов, Г. Колективно управление на авторските и сродните им права. С.: Сиби, с. 5.
8.2. Цитиране на статия от периодично издание:
Библиографското описание трябва да съдържа име на автора, заглавие на статията, наименование на списанието/вестника, година на издаване, номер на броя, страници, на които е отпечатана статията (от…до). Заглавията на периодичните издания не се изписват в курсив, нито в кавички. След заглавието на статията, завършващо с точка, преди наименованието на периодичното издание, се пише голямо тире “ – “. Номерът на броя се изписва като № (не се съкращава с “кн.” или “бр.”; на латиница се пише “No” вместо “№”).
Например: Димитрова, Р. Европейската валута – утвърждаване и наказателноправна защита. – Съвременно право, 2009, № 3, 43-79.
8.3. Цитиране на текст от сборник, избрани съчинения и др. под.: Пред сведенията за сборника се пише голямо тире “ – “ и се добавя “ Във:”. При цитиране на латиница се пише “In:”
Например: Витгенщайн, Л. Логико-философски трактат. – Във: Витгенщайн, Л. Избрани съчинения. С.: Наука и изкуство, 1988.
8.4. При поредни (второ и следващи) позовавания на вече цитиран текст вместо заглавието му се пише „Цит. съч.” (на лат. – Op. cit.).
Например: Витгенщайн, Л. Цит. съч., с. 51.
Ако един и същи текст се цитира два или повече пъти в поредни бележки, пише се „Пак там”, на лат. “Ibidem”.
Например: Витгенщайн, Л. Цит. съч., с. 51.
Пак там.
Пак там, с. 38.
8.5. При поредни (второ и следващи) позовавания на вече цитиран текст (без значение статия или книга), когато от същия автор са цитирани и други текстове, се изписват: авторът, част от заглавието, многоточие (…), запетайка и номерът на страницата.
Например: Саракинов, Г. Колективно управление …, с. 5.
Не се пише и „Цит. съч.” в допълнение към частта от заглавието!
8.6. Когато цитирането в текста не е от оригинала, а чрез друго произведение, се пише „Цит. по:”
8.7. Посочване на страници (прилагат се съответно и при цитиране на латиница). Когато се цитира само една конкретна страница, преди номера ѝ се пише “с.“ (напр. с. 99) или “p.” (при цитиране на латиница). Правилото не важи, когато се цитират повече от една поредни страници – тогава преди цифрите им не се пише “с.“ (напр. 1-99).
9. Адресите за кореспонденция се изписват накрая с размер на шрифта 12 pt и стил Italic, като се посочват трите имена на автора, научните степени и звания, длъжността и институцията, в която работят, пощенски адрес, телефон и email.