Премини към основното съдържание

 

Плакат

 

Като част от реализацията на проект „Върховенство на правото и ефективно прилагане на правото на ЕС в България“, подпомогнат от Фонд „Научни изследвания“, катедра „Международно право и международни отношения“ на Юридическия факултет на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ реализира преглед на практиката по прилагане на европейската уредба от българските съдилища. Предмет на анализ са значими елементи от практиката на административните, гражданските и наказателните съдилища, също както и юриспруденцията на Конституционния съд. 

Като част от проекта на 7.12.2022 г. Катедра „МПМО“ организира конференция, в рамките на която ще бъдат представени и дискутирани анализи, свързани с различни аспекти от практиката на Конституционния съд и общите съдилища. В конференцията участват колеги от други катедри, както и магистрати със солиден опит по прилагане на общата европейска уредба в България.

Конференцията ще се състои в Дома на Европа (представителството на Европейската комисия и Европейския парламент) на ул. „Раковска“ № 124 в София. За участие в конференцията е необходимо предварително записване в нарочен формуляр - линк за достъп до формуляра. Записване за участие в конференцията може да направите не по-късно от неделя, 4 декември 2022 г.

Подробната програма на форума е следната:

I панел

Общи въпроси на прилагане на правото на ЕС в България и практика на Конституционния съд

9:00-10:30 ч.

Модератор: доц. д-р Юлия Захариева

проф. дюн Атанас Семов, чл. кор. на БАН, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“, член на Конституционния съд на Република България:

доц. д-р Станислав Костов, преподавател по право на ЕС във ФФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и в ЮФ на ВТУ „Св. св. Кирил и Методий“ – „Еволюция или деволюция: принципът на предимство на правото на Европейския съюз в практиката на Конституционния съд“.

доц. д-р Иван Стойнев, преподавател по право на ЕС в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: „Зачитане действието на решения на Съда на ЕС по преюдициални запитвания – проблеми на българска практика“.

ас. Мартин Бъбаров, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски: „Ролята на Народното събрание за гарантирането на ефективното приложение на правото на ЕС“.

II панел

Прилагане на Правото на ЕС от административните съдилища

10:45-12:15 ч.

Модератор: Доц. д-р Станислав Костов

Доц. д-р Христо Христев, преподавател в ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: „Изисквания за върховенство на правото и проблеми на административното правораздаване в България“.

Аглика Адамова, съдия във Върховния административен съд: „Актуална практика на административните съдилища по искове за вреди от нарушения на Правото на ЕС“.

Деница Митрова, съдия в Административен съд София-град: „Практика по прилагане на европейската уредба за координация на здравноосигурителните системи от българските съдилища“.

Димо Господинов, адвокат в Софийска адвокатска колегия, докторант в Катедра „МПМО“ на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: “Основни проблеми при прилагането от българските съдилища на принципа за отчетност при защита на личните данни”.

Иван Еленков, адвокат в Адвокатска колегия – Монтана, докторант в Катедра „МПМО“ на ЮФ на СУ „Св. Ккимент Охридски“: „Понятията „търговец“ и „потребител“ в европейската уредба за защита на потребителите и в практиката на българските съдилища“.

Симеон Джамбазов: Адвокат в Адвокатска колегия - Смолян, докторант в Катедра „МПМО“ на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: „Актуални вълроси на електронната търговия и предоставянето на цифрови услуги в практиката на СЕС и административните съдилища в страната в България“.

III панел

Прилагане на Правото на ЕС от гражданските съдилища – съдебно сътрудничество по граждански и търговски дела

13:00-14:30 ч.

Модератор: доц. д-р Иван Стойнев

доц. д-р Боряна Мусева, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“, Ръководител на катедра „МПМО“: "Връчване на документи по граждански и търговски дела с международен елемент в друга държава-членка на ЕС - анализ на избрани аспекти от българската съдебна практика".

доц. д-р Васил Пандов, преподавател в Катедра „МПМО“: "Признаване и допускане на изпълнението на съдебни решения по граждански и търговски дела - анализ и оценка на съдебната практика".

гл. ас. д-р Дафина Сърбинова, преподавател в Катедра „МПМО“: „Практика на българския съд по прилагане на нормите за международната компетентност в Регламент Брюксел Iа“.

гл. ас. д-р Цветелина Димитрова, преподавател в Катедра „МПМО“: „Европейската заповед за плащане в българската съдебна практика“.

IV панел

Прилагане на Правото на ЕС от гражданските съдилища –

хармонизирана материалноправна уредба

14:45-16:15 ч.

Модератор: доц. д-р Боряна Мусева

Константин Кунчев, съдия в Софийския районен съд: „Практически аспекти и перспективи на приложимостта на практиката на СЕС в националната практика на съдилищата”.

Димитър Демирев, съдия в Софийски районен съд, докторант и асистент в катедра „ГПН“ на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: „Права на пътниците във въздушния превоз по Регламент (ЕО) №261/2004“.

Андрей Георгиев, съдия в Софийски районен съд: “Недействителност на клаузи за изменение на лихва по договор за кредит и нейните последици“.

Диана Хаджиева, съдия в Софийски районен съд: „Допустимост на исковата защита на потребители след изплащане на кредит по договор, съдържащи неравноправна клауза“.

ас. Цветелина Байрактарова, адвокат в Софийска адвокатска колегия, асистент и докторант в катедра „ГПН“ на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: „За някои частноправни аспекти на ограничителните мерки на ЕС по съображения за външна политика и сигурност“.

V панел

Прилагане на Правото на ЕС от наказателните съдилища

16:30-18:00 ч.

Модератор: доц. д-р Христо Христев

доц. д-р Здравка Кръстева, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“: "Нови моменти в практиката на Съда на ЕС относно съхранението на данни от електронните комуникации".

д-р Ива Пушкарова, преподавател в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и АМВР: „Понятието за финансова пирамида в правото на ЕС и практика по наказателни дела за пирамидални измами“.

Божидар Джамбазов, прокурор във Върховната касационна прокуратура: “Основни аспекти в развитието на българското наказателно право, свързани с присъединяването на България към ЕС”.

Иво Хинов, съдия в Софийски градски съд, доктoрант в ИДП при БАН: “Задочността в наказателния процес в практиката на Съда на ЕС и на българските съдилища“.

Мария Тодорова, прокурор в Окръжна прокуратура-Пловдив, докторант в Катедра „МПМО“ на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“: „Реализирането на отговорност на юридически лица във връзка с извършени от представляващите ги субекти престъпления против финансовите интереси на ЕС“.