Премини към основното съдържание
image

През май 2019 г. излезе от печат книгата под заглавие „Осигурителен стаж“ (С., изд. Сиби, 248 с.) на д-р Цвета Попова - асистент по трудово право и обществено осигуряване в Катедрата по трудово и осигурително право. Трудът представлява изследване, разработено първоначално като дисертационен труд, защитен през 2018 г. в отново в Юридическия факултет на СУ.

Разглежданото монографично издание анализира осигурителния стаж като основна категория в българското задължително обществено осигуряване. Привеждат се доводи, че този стаж институт е проява на идеите за справедливост и предвидимост в осигуряването. Авторката обосновава разбирането си, че необходимостта от такава категория не се е зародила в последните десетилетия, а винаги са се използвали подобни понятия за целите на отчитането на приноса на лицата към осигурителната система. В съвременното законодателство осигурителният стаж има своето важно значение с оглед функцията му на обща предпоставка за придобиване на почти всички осигурителни права.

Изследването анализира елементите на осигурителния стаж. Придобиването му изисква упражняване на възмездна трудова дейност, а когато такава не се извършва, се натрупва несъщински стаж. Предлага се ясна дефиниция за осигурителния стаж като период от време, през който се осъществява възмездна трудова дейност и за който са внесени или дължими осигурителни вноски. Открояват се отделните видове осигурителен стаж и редът за неговото установяване. Като основен се определя способът за установяването на стажа с официални удостоверителни документи. В изследването е цялостно разгледано и съдебното производство при липса на данни, като  са и систематизирани правилата за изчисляването на стажа.

В заключение авторката представя изводите си за необходимостта да се систематизира и усъвършенства правната уредба на разглеждания институт. Предлага се пълноценно приложение на възможностите, които осигурителният стаж предоставя като категория, подлежаща на количествена диференциация. Според защитаваната в книгата позиция той може да бъде използван, за да отрази справедливо осигурителния принос на лицето, но и да се постигнат демографски и други обществено значими цели.