Премини към основното съдържание

Научни четения на тема „ПРАВО, ДЪЛГ И СВОБОДА“, посветени на 300-годишния юбилей от рождението на Имануел Кант и и на 125-годишния юбилей от рождението на Цеко Торбов

Плакат

На 26 и 27 Април тази година в Юридическия факултет на СУ ще се проведат Научни четения на тема „ПРАВО, ДЪЛГ И СВОБОДА“, посветени на 300-годишния юбилей от рождението на Имануел Кант и и на 125-годишния юбилей от рождението на Цеко Торбов.
 

                   Покана за конференцията (Свали)                      Регистрационен формуляр (Свали)

Осмите по ред Научни четения, организирани от Юридическия факултет, тази година са посветени на 300-годишния юбилей от рождението на Имануел Кант (22.04.1724-12.02.1804). С името на великия немски философ са свързани както едно основополагащо учение за правото и морала, така и водещ просвещенски принос за осмислянето на основите на гражданското общество и правовата държата. Отново през Aприл тази година честваме и 125-ата годишнина от рождението на големия български кантианец и естественоправник проф. Цеко Торбов (2.04.1899-8.06.1987), без чийто преводачески и изследователски талант не бихме могли да мислим нито за българското кантианство, нито за националната ни философия на правото.

Кант и Торбов

 

В България учението на Кант за правото намира както изтъкнати представители и продължители в лицето на Торбов, така и едно опосредено, но твърде осезаемо влияние чрез повлияния от неокантианството правен норматвизъм на келзенианското направление. В този ход на мисли става ясно, че Кантовият юбилей е подходящ повод за дискусия върху идеите за етиката в законодателството и за естественото право, за споровете върху ролята на метафизиката в правото, в една по-широка плоскост – за активното гражданство и излизането на обществото от неговото „неразсъждаващо непълнолетие“. В последното състояние ще изпадат и тези, които изучават и прилагат правото, приемайки го за „книга, която има разсъдък вместо мен“, а позоваването на „законодателя“ или най-много на „общия интерес“  за аргумент приспиващ съвестта . Това ни кара да поставим като тема, озаглавяваща нашите Кантови четения, „Право, дълг и свобода“, поставяйки въпросите за концептуализирането и границите на свободите, отношението между правата и задълженията, мястото на етиката на задълженията в съвременното мислене за правото и обществото.

Поставената тема дава възможност учени от различни сфери да обединят усилия в търсене на отговори на въпросите за етическите дилеми пред съвременните правни системи, ролята на задълженията в контекста на господството на правата на човека, юридическите рамки, ограничаващи свободата включително в защита на правата на другите. Разглеждането на юридическите свободи и задължения предполага събирането на анализи, от една страна, от сферите на наказателното и на гражданското право, а от друга – в материята на конституционното и на административното право, за които приносът на Кант като първопроходец на идеите за правовата държава е особено важен.

Ще приветстваме както юридически разработки, посветени на различните юридически задължения и на отношението между реализирането на личната свобода и ограничаването ѝ, така и широк кръг от правнофилософски опити, посветени на осмислянето на Кантовите идеи за човека, познанието и световете на нормативното, които и до днес са основа за всяка пълноценна научна мисъл.
 

КЧР