Премини към основното съдържание

Първо събитие на кръжока по криминалистика

На 22 ноември 2024г в аудитория 272 на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ се състоя първото събитие на новоучредения Кръжок по криминалистика на тема „Откриване и фиксиране на следи на местопроизшествието“. Присъстваха настоящи студенти от всички курсове, както и дипломирани студенти и практикуващи в областта на разследването колеги.

1

В рамките на събитието беше представен екипът на кръжока – доц. д-р Искра Владова-Недкова, ас. Мирела Андреева и Кристиана Добрева – докторант по криминалистика. 

Във встъпителната част беше обсъдено значението на знанията, които студентите придобиват в рамките на обучението си по криминалистика, с оглед на пряката и непосредствена връзка между ефективно проведеното разследване и качественото и своевременно приключване на наказателните производства, което от своя страна се явява и сред основните предпоставки за провеждане на ефективна превенция на престъпността с крайна цел свеждането й до социално приемливи параметри. 

2

Беше изяснено понятието местопроизшествие и аргументирано защо именно с него боравят специалистите в областта на криминалистиката и разследващите органи, както и необходимостта от щателно изследване на територията на местопроизшествието в пълнота и обективност за откриване, фиксиране, изземване и изследване на всички следи, образувани в резултат на подготовката и извършването на престъпното деяние и действията, предприети за прикриването му.  

В практическата част на събитието участие взе г-н Борислав Арнаудов от T.E.A.M. ООД, оторизиран дистрибутор на Foster&Freeman, който представи пред аудиторията уреда от най-ново поколение Crime Light AUTO за изследване на местопроизшествието. Уредът позволява, при значително съкращаване на процесуално време и изключително висока ефективност, откриване на материални следи с различен характер /слабовидими и невидими дактилоскопни следи, следи от биологичен произход, вторични следи от изстрел с огнестрелно оръжие, следи от запалими, взривни и други химически вещества, следи от наркотични вещества, следи под формата на кръвонасядания в резултат на травматично увреждане върху тялото на живо лице и др./. Идентифицирането на следите е възможно благодарение на прилагането на ултравиолетова и инфрачервена светлина с различни дължини на вълната, при това автоматизирано и интуитивно според спецификите на повърхността, към която е насочен Crime Light AUTO. Едновременно с откриването уредът позволява и фиксиране по фотографски път на идентифицираните следи.  

3

По време на презентацията и след нейното приключване протече оживена дискусия с участието на всички присъстващи по актуални за разследването въпроси и съвременните технически способи, прилагани в работата на практикуващите разследващи органи. 

4

Повече информация за дейността на кръжока и предстоящите събития можете да намерите на официалната фейсбук страница Facebook, както и да се свържете с нас на имейл kriminalistika.info@gmail.com

5