Поредицата лекции „Конституционни въображаеми“ продължава с две онлайн-издания през Декември
Научна група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ в рамките на проекта SUMMIT ви кани на нови две публични лекции, част от поредицата „Конституционни въображаеми“ (Constitutional Imaginaries).
През декември Софийският университет отново ще бъде домакин на две вълнуващи лекции, част от серията „Конституционни въображаеми“, организирана по проект SUMMIT. Тези лекции ще посрещнат видни експерти, които ще обсъдят как исторически, правни и мнемонични наративи формират конституционната идентичност, предоставяйки ценна платформа за студенти, преподаватели и всички, интересуващи се от сравнителни конституционни изследвания.
След поредица от епизоди, провели се през 2024-та година, серията ще продължи на 2 декември от 17:00 с лекция на д-р Уладислав Белавузау, старши изследовател по европейско право в Института Ассер, Университет Амстердам. Неговата лекция, озаглавена „Исторически образи и мнемоничен конституционализъм“, ще изследва как конституционното право използва исторически образи за укрепване на държавната идентичност. Д-р Белавусау ще представи концепцията за мнемоничен конституционализъм – рамка, в която историческите наративи и законите за паметта играят ключова роля в управлението на държавата.
Ще бъдат разгледани примери от Беларус, Унгария и Русия, показващи как тези нации внедряват исторически образи в конституционните текстове и символи. Освен това ще бъдат дискутирани граждански политики от Германия, Израел, Испания и Португалия, като се постави акцент върху това как историческите наративи формират правни принципи, свързани с гражданството, реституцията и правосъдието за засегнати общности от исторически неправди.
Линк за достъп до Zoom: https://us02web.zoom.us/j/84183547295
На 11 декември от 18:00 часа проф. д-р Козмин Черчел от Университета в Гент ще представи своята лекция „Архивиране на кризата: извънредно положение, право и конституционна история“.
Изследванията на проф. Черчел се фокусират върху начините, по които конституционният дискурс архивира и интегрира кризисни ситуации в правната рамка, с акцент върху Франция и Румъния. Лекцията ще анализира как кризите се архивират в конституционните текстове и доктрина, предлагайки прозрения за това как исторически периоди на извънредно положение оформят конституционните идентичности.
Чрез изследването на тези динамики, лекторът цели да предостави сравнителна рамка за разбиране на авторитарните влияния в конституционната история и тяхното трайно въздействие върху правните и политически институции.
Линк за достъп до Zoom: https://us02web.zoom.us/j/85879207443
И двете лекции обещават задълбочено разбиране за взаимодействието между право, история, памет и идентичност. Събитията са с отворен достъп и ще бъдат полезни за тези, които се интересуват от право, история и политически науки. Проследете ги онлайн, за да изследваме заедно как конституциите архивират моменти на криза и историческа памет, за да отразяват и укрепват идентичностите на държавите.
Организатор и модератор на лекционната поредица „Конституционни въображаеми“ е проф. д-р Мартин Белов, заместник-декан на Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“ и преподавател по конституционно и сравнително конституционно право.
Проф. Белов е един от водещите учени в областта на конституционните въображаеми в света и ръководител на едно от изследователските направления в научна група European Values and Social Challenges. Автор е на множество публикации по темата, включително и на книгата Constitutional semiotics. The Conceptual Foundations of a Constitutional Theory and Meta-Theory, Hart publishing, Oxford, 2022, издадена и на български като Конституционна семиотика. Концептуални основи на една теория и метатеория, С., УИ „Св. Климент Охридски“, 2022.