Премини към основното съдържание

Нагласи сред студенти юристи относно наказанието за престъпления (Изследване на мнението на студенти от специалност „Право“ в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“)

В периода май-ноември 2024 г. беше осъществен научен проект „Нагласи сред студенти юристи относно наказанието за престъпления (Изследване на мнението на студенти от специалност „Право“ в Юридическия факултет на СУ „Св. Климент Охридски“)“, финансиран със средствата, отпуснати целево от държавния бюджет на СУ „Св. Климент Охридски” за научни изследвания. Анкетирането на студентите бе проведено в периода 20-23 май 2024 г. 

Екипът на проект включва преподавателите  по наказателно право доц. д-р Мирослава Манолова – ръководител, и доц. д-р Красимир Манов, както и двама докторанти – Богомила Бинева и Йордан Милев.
Изследването е първото подобно, осъществявано в България – не само поради кръга на лицата, участници в него, но и поради методите на измерване на нагласите към наказанията – както общите, така и конкретните такива, основани на повече информация за даденото престъпление, както и за личността на жертвата и на извършителя.

Участниците в изследването – 291 респонденти, бяха разделени на две фокус групи – студенти от 2 курс, неизучавали наказателноправни науки и студенти от 4 и 5 курс. На всичките бяха предоставени анкетни карти/въпросници в две части. Едната с общи въпроси, свързани с наказанието и неговата тежест. Другата – включваща кратко описание на два казуса за различни престъпления – управление на МПС в пияно състояние и причиняване на телесна повреда в условията на домашно насилие. И двата казуса бяха изготвени по действителни съдебни решения, влезли в сила, за да може да се провери впоследствие доколко отговорите на въпроса за наказанието, дадени от студентите, съвпадат с реалното наказание, наложено от съда.

Бяха формулирани две хипотези, които да бъдат потвърдени, съответно оборени в хода на изследването:

Първа хипотеза: Знанията по наказателноправни дисциплини, изучавани в Юридическия факултет, а именно Наказателно право – обща и особена част, Криминология, Криминалистика и Наказателен процес, предпоставят по-малко „наказателност“ в отношението на студентите юристи към наказването на престъпления.

Втора хипотеза: По-голямата информираност относно фактите и обстоятелствата за дадено престъпление, включително детайли относно личността на жертвата и на извършителя, предпоставя по-малко „наказателност“ в отношението на студентите при определянето на конкретното наказание за конкретното престъпление.
И двете хипотези бяха потвърдени в хода на изследването.

За повече детайли и обобщен анализ на получените резултати виж  статията, публикувана тук.

 

Затвор