Премини към основното съдържание

Публична лекция на проф. Мартин Белов и д-р Сьорен Кейл на тема „„Конституционализъм на извънредното положение, конституционна поликриза и регионализъм: поднационални подходи и опит с управление на кризи и извънредно положение“ (23.04.2024)

Уважаеми колеги,

Заповядайте на третата лекция от лекционната поредица „Конституционализъм на извънредното положение, конституционна поликриза и правова държава и демокрация в преход“ (‘Emergency Constitutionalism, Constitutional Polycrisis and Rule of Law and Democracy in Transition’). Тя ще бъде изнесена от проф. д-р Мартин Белов, заместник-декан на ЮФ на СУ „Св. Климент Охридски“ и д-р Сьорен Кейл (Институт по федерализма, Университет Фрибург, Швейцария).
Лекцията е на тема „Конституционализъм на извънредното положение, конституционна поликриза и регионализъм: поднационални подходи и опит с управление на кризи и извънредно положение“ („Emergency Constitutionalism, Constitutional Polycrisis and Regionalism: Sub-National Approaches and Experiences with Emergency and Crisis Management“).

Лекцията ще представи концепциите за конституционна поликриза и конституционализъм на извънредното положение. Ще бъдат анализирани сравнителноправни типологии и конкретни случаи във връзка с управлението на кризи в многостепенни конституционни системи (федерации, системи с регионализъм и деволюция и др.). Ще бъдат представени конкретни данни за реакциите на редица европейски конституционни системи на кризи и по-специално на пандемията от Ковид-19.

Лекционната поредица Конституционализъм на извънредното положение, конституционна поликриза и правова държава и демокрация в преход“ ("Emergency Constitutionalism, Constitutional Polycrisis and Rule of Law and Democracy in Transition") се организира от проф. д-р Мартин Белов като част от изследователската група „Европейски ценности и социални предизвикателства“ в рамките на проект SUMMIT на СУ „Св. Климент Охридски“. Тя си поставя за цел да изследва през критични и съвременни аналитични перспективи основните предизвикателства, които множеството кризи и режими на извънредно положение поставят пред правовата държава и демокрацията. Ще бъдат представени влиянията на дигиталната революция, конституционната поликриза и многостепенното управление върху ценностите, принципите и институциите на съвременните либерално-демократични конституционни системи. Лектори са изявени специалисти от водещи европейски университети.

Лекцията ще се състои на 23 април 2024 г. от 17 часа и ще се проведе онлайн през Zoom. За участие моля да последвате тази връзка: https://us02web.zoom.us/j/89045010688 

Плакат