Международна сигурност
Срок на обучение: 3/4 семестъра
Форма на обучение: редовна
Език на обучение: български език
Ръководител: Доц. д-р Христо Христев, hristo.hristev@uni-sofia.bg
Лице за контакт: г-жа Анета Стоянова, каб. 314, Ректорат, astoianova5@abv.bg
Магистърската програма „Международна сигурност” има за цел да повиши квалификацията на лица, завършили специалностите „Право”, „Международни отношения”, „Международни икономически отношения” и „Национална сигурност”, както и завършилите Академията на МВР или висше военно образование. Срокът за обучение на тези лица е 3 семестъра.
Професионална реализация
Магистърската програма Международни отношения – Международна сигурност има за предназначение да подготви специалисти, способни да работят в областта на международните отношения, външната политика, националната, регионалната и международната сигурност. След успешното завършване на 3 или 4- семестриалното си обучение студентите получават ОКС „Магистър по Международни отношения – Международна сигурност“, което им позволява да се реализират в споменатите по-горе професионални области както чрез съответните институции на българската държава (дипломатически и консулски служби, Министерството на външните работи, Министерството на отбраната, специални служби, международни отдели на национални ведомства и агенции), така и чрез международните организации (ООН, ОССЕ, НАТО, ЕС). Завършилите специалността магистри са търсени кадри и в частни организации, фирми, банки, печатни и електронни медии.
Прием
В програмата Международна сигурност могат да се обучават и лица, които са завършили и други специалности на бакалавърско и/или магистърско равнище. За тях обучението продължава 4 семестъра. Обучаващите се 4 семестъра магистранти преминават първоначално през пет общи курса.
Обучение
Магистрантите от 3- и 4-семестриалното обучение изучават едни и същи специализиращи дисциплини. Задължителният минимален брой избираеми дисциплини е четири. В рамките на курса се придобиват знания относно традиционните и модерните аспекти на заплахите и политиката за сигурност на национално, регионално и глобално равнище, институциите и нормите по реализация на тази политика.
Обучението се провежда от висококвалифицирани експерти с богат национален и международен опит. По основните и специализиращите дисциплини обучението се осъществява от хабилитирани преподаватели от Юридическия и Историческия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“, от Министерство на външните работи, Министерство на отбраната, БАН, Академия на МВР, дипломати от кариерата и практикуващи юристи, преподаватели от други ВУЗ-ове в страната. В рамките на Програмите за сътрудничество между СУ „Св. Кл. Охридски“ и университети в чужбина (ЕС и САЩ), за преподаване се канят и изтъкнати чуждестранни специалисти.
Обучението по английски език се провежда както за 3-семестриалния, така и за 4-семестриалния курс. При покриване на изисквания за знание на езика може да се продължи обучение с цел явяване на държавен изпит. При непокриване на тези изисквания обучение може да се проведе за полагане на семестриални изпити. Обучението по английски език е задължително за студенти, неположили държавен изпит по чужд език. За положилите държавни изпити по език от филологически и други специалности изискването за обучение на английски език е въпрос на избор.
Процедура по дипломиране
Всички магистранти подготвят дипломна работа под ръководството на научен ръководител – компетентно хабилитирано лице от Юридическия факултет, през последния семестър на обучението си. Магистърската дипломна работа се защитава пред държавна изпитна комисия. Завършилите успешно магистърската програма Международна сигурност получават диплома за висше образование от Юридическия факултет на Софийския университет с образователно-квалификационна степен „Магистър по международни отношения – международна сигурност“.