28.05.2025 – Предизвикателства пред данъчните системи в ерата на дигитализация на цифровите икономики

Катедрата по административноправни науки към Юридическия факултет на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ има удоволствието да Ви покани на национална научна конференция на тема:

 

ПРЕДИЗВИКАТЕЛСТВА ПРЕД ДАНЪЧНИТЕ СИСТЕМИ В ЕРАТА НА ДИГИТАЛИЗАЦИЯТА И ЦИФРОВИТЕ ИКОНОМИКИ

 

28.05.2025 г.

9:30 ч.

Аудитория 272

Софийски университет „Св. Климент Охридски“

Въпросите на дигитализацията и навлизането на цифровите технологии в икономиките постават редица предизвикателства пред данъчните системи.

За първи път тези предизвикателства бяха задълбочено разгледани през 2015 година в контекста на корпоративното подоходно облагане и с оглед целите на плана BEPS на Организацията за икономическо сътрудничество и развитие.

Отново в контекста на корпоративното подоходно облагане през март 2018 г. Европейската комисия предложи нови правила за гарантиране справедливо данъчно облагане на цифровите дейности в Европейския съюз. Пакетът за данъчно облагане на цифровия сектор от 2018 г. обхваща две законодателни предложения за реформа на правилата за корпоративно данъчно облагане, с цел печалбите да се облагат там, където дружествата имат значително цифрово присъствие, както и за въвеждане на данък върху приходите от цифрови услуги (данък върху цифровите услуги). Актуални остават въпросите на облагането на трансграничната интернет (онлайн) търговията, рекламна дейност, облачни услуги, трансферно ценообразуване и др.

В областта на косвеното данъчно облагане на 5 ноември 2024 г. Съветът постигна съгласие по пакета „ДДС в цифровата ера“ (ДДС за платформената икономика), който има за цел да подпомогне борбата с измамите с ДДС, да подкрепи предприятията и да насърчи цифровизацията.

Въпреки че в регулаторен аспект отражението на дигитализацията на прякото данъчно облагане на физическите лица към настоящия момент е минимално, сред академичните среди този въпрос е бил предмет на скорошни научни анализи и важността му не следва да бъде пренебрегвана.

На следващо място, изкуственият интелект и все по-широкото му навлизане в ежедневието направи въпросите на дигитализацията и цифровизацията още по-актуални.

Дигитализацията и цифровизацията на икономиките повдига въпроса и за необходимостта от дигитализация на самите данъчни администрации. Законодателни инициативи в този аспект са налице както на глобално, така и на европейско и национално ниво.

Все по-навлизащата в ежедневието дигитализация постави редица предизвикателства също така и в сферата на административното сътрудничество в областта на обмена на данъчна информация, което доведе до приемането през 2021 г. на нови правила („ДАС 7“), съгласно които от 2023 г. данъчните органи на държавите членки обменят автоматично информация относно доходите, реализирани от продавачите на цифрови платформи. На 17 октомври 2023 г. Съветът прие директива, която включва нов набор от изменения на правилата на ДАС (известна като „ДАС 8“) адресирани основно върху отчитането на приходите от криптоактиви и съставянето на предварителни данъчни становища за физическите лица с висока нетна стойност на активите.

В рамките на конференцията представители на академичната общност и частния сектор, върховни съдии, тясно специализирани в правораздаването по данъчни дела и представители на Националната агенция за приходите ще се обединят в усилията си да представят предизвикателствата пред данъчните системи в ерата на дигитализацията и цифровите икономики.

 

Очакваме Ви!

Споделете: